XLVII Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu rozpocznie się już w najbliższy czwartek seminarium folklorystycznym.

Uroczyste otwarcie imprezy - w piątek 28.06.2013

A jak było w latach ubiegłych? Przeżyjmy to jeszcze raz.

Festiwal odbywa się w czerwcu. Jego głównym celem jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego.

W konkursie mogą wziąć udział:

 

Kapele ludowe, których skład i repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu, instrumentaliści, soliści grający na tradycyjnych instrumentach jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia, fujarki, piszczałki, listki i inne, śpiewacy - soliści, zespoły śpiewacze;

Podczas Festiwalu odbywa się konkurs "Duży - Mały",

w którym mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe.

Na Dużym Rynku mają miejsce Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej. Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych prezentują i sprzedają swoje wyroby. Demonstrują też sposoby ich wykonywania.

Na Małym Rynku przy muzyce kapel ludowych trwa zabawa ludowa.

ZAMEK W JANOWCU – Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Towarzystwo Przyjaciół Janowca nad Wisłą oraz Gmina Janowiec zapraszają 29 czerwca, w sobotę, na jubileuszowe 10. Janowieckie Spotkanie Historyczne. W tym roku nosi ono tytuł: "Lubomirscy. Wśród ludzi i książek". Spotkanie rozpocznie się w Domu Północnym o godz. 11:00 koncertem muzyki dawnej w wykonaniu zespołu "Ambitus". Zapraszamy!

 

Program sesji:

prof. dr hab. Dariusz Kupisz (UMCS), Klucz janowiecki w świetle rejestrów podatkowych z drugiej połowy XVII wieku

dr Wiesław Bondyra (UMCS), Rezydencje Lubomirskich w Lublinie w XVIII wieku

dr Eugeniusz Janas (UMCS), Jerzy Sebastian Lubomirski – mistrz intrygi politycznej

dr hab. Leszek Wierzbicki (UMCS), Działalność poselska Stanisława Herakliusza i Hieronima Augustyna Lubomirskich

prof. dr hab. Dariusz Chemperek (UMCS), Poematy epickie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego – w kręgu barokowego klasycyzmu

Dyskusja